Заява асоціацій суддів про негайне усунення перешкод для електронного декларування

 

Суддівська спільнота підтримує запровадження електронного декларування активів,  відкритість, прозорість та підзвітність влади перед суспільством.

За стандартами суддівської етики, суддя повинен бути прикладом законослухняності. Суддя своїм особистим прикладом має демонструвати шанобливе ставлення до існуючих законів, рішень, постанов, дотримуватись їх.

Судді та працівники апаратів судів у 2017 році подають електронні декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.

Однак, вже протягом декількох днів, починаючи з 23 березня 2017 року, доступ декларантів до серверів НАЗК неможливий. Декларанти не можуть увійти до системи для заповнення електронної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік. Причини такої ситуації публічно не роз’яснені, відповіді на індивідуальні звернення НАЗК не надає.

Відсутність доступу до реєстру НАЗК створює істотні перешкоди для своєчасного виконання обов’язку з декларування активів. Як наслідок, існує ризик, що значна частина декларантів опиниться під загрозою притягнення їх до відповідальності без вини. Це може бути використано як засіб тиску на суддів, а отже посягає на незалежність судової гілки влади.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень Національного агентства належить забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Для недопущення порушення прав суб’єктів декларування з метою своєчасно виконання обов’язку щодо декларування, закликаємо Національне агентство з питань запобігання корупції якнайшвидше забезпечити доступ суб’єктів декларування до серверів НАЗК, відновити належну роботу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

 

Асоціація адміністративних суддів України

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України

Асоціація суддів господарських суддів України

Асоціація слідчих суддів України

Кравчук Володимир

Кравчук Володимир

Суддя Львівського окружного адміністративного суду; Президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України; Член Конституційної Комісії (2015); Готував наукові висновки на запити суддів Конституційного Суду України; Голова робочої групи з проблемних питань судової практики у Львівському окружному адміністративному суді; Майновий стан відповідає задекларованим доходам; Член правління Асоціації правників України (відповідальний за секцію суддів); Активний учасник науково-практичних заходів.